Turistika do okolia

V nadmorskej výške 500 - 600 m v Becherovskej tisine rastie vzácny Tis obyčajný / Taxus baccata / . Oblasť nad Bardejovskými Kúpeľmi s rastlinným spoločenstvom lesov vytvára priaznivú mikroklímu, dôležitú pre zdravotné účely. Turistické trasy na vrchol Javoriny poskytujú prekrásny pohľad na územie Poľska / Beskid Nisky /.
V lokalite obce Cigelka sa nachádza prírodný minerálny prameň Cigelka, ktorý má priaznivé účinky pri žalúdočných poruchách. Organizovaná turistika tu bola založená pred sto rokmi.
Zborov, Zborovský hrad
Historicky významná obec ležiaca 10km severne od Bardejova. Nad dedinou sa vynímajúzrúcaniny Zborovského Hradu, ktorý v minulosti plnil funkciu "strážcu" cesty do Poľska. Najstaršia zmienka o hrade je z roku 1250. Vtedy daroval hrad Belo IV. šľachticovi Makovi, podľa ktorého sa hrad i priľahlé panstvo volá Makovica. V roku 1548 daroval kráľ Ferdinand I. hrad kapitánovi z Košíc Jurajovi Seredymu. Seredyovci urobili na hrade najrozsiahlejšie úpravy. Prestavali a opevnili ho tak, že sa stal jedným z najrozsiahlejších a najopevnenejších sídiel na Slovensku. Poslednými vlastníkmi hradu boli Rákocziovci, ktoríhrad vlastnili až do jeho zničenia cisárskymi vojskami v roku 1684. Po zničení hradu sa Rákocziovci presťahovali do kaštieľa v dedine. Dodnes sa z neho zachoval Kostol sv. Žofie.
Významnou pamiatkou je Kostol sv Margity, pôvodne gotický, upravený v renesančnom a barokovom slohu. architektonické riešenie kostola je jedinečné v tom, že presbytérium je ukončené dvoma polygonálnymi apsidami a dvoma bočnými kaplnkami. Hlavný oltár sv. Margity je z roku 1635 a bol postavený v štýle nemeckej renesancie. Intriér má renesančnú aj barokovú výzdobu.
V dedine sa nachádza vojenský cintorín z I. sv. vojny, pamätník z I. sv. vojny venovaný 28. pražskému pluku a vojenský cintorín z II. sv. vojny, korý ako prvý na Slovensku zrekonštruovala nemecká organizácia na záchranu hrobov.
Regetovka
Leží 6 km od Zborova v blízkosti hraničného priechodu s Poľskou republikou. Na horskom hrebeni je cintorín z I. sv. vojny. Urbanisticky a architektonicky predstavuje cintorín dokonalé dielo, ktoré v roku 1933 vytvoril významný slovenský architekt Dušan Jurkovič. V katastrálnom území obce sa nachádza prírodná rezervácia Regetovské rašelinisko a okolitá príroda je bohatá na lesnú zver a lesné plody. V zimnom období je Regetovka vyhľadávaným centrom vyznavačov zjazdového lyžovania.
Becherov
Leží 2 km južne od Regetovky. Je hraničnou obcou, ktorá je situovaná pri hraničnom priechode do Poľskej republiky. Na horskom hrebeni v blízkosti priechodu leží cintorín obetí I. sv. vojny. Urbanisticky a architektonicky predstavuje cintorín dokonalé dielo, ktoré v roku 1933 vytvoril významný slovenský architekt Dušan Jurkovič. V katastrálnom území obce sa nachádza národná prírodná rezervácia Becherovská Tisina.
Stebník
Leží 4 km od obce Zborov. V katastri obce sa nachádza národná prírodná rezervácia stebnícka Magura. Z botanického hľadiska sú najzaujímavejšie porasty východokarpatského druhu skopólie kránskej. V jari tu v hojnom počte kvitne chochlačka dutá, snežienka jarná a ďalšie druhy. Sú tu roztrúsené rôzne druhy papradí a tráv. Na vrchole Magury je postavený televízny vysielač. Vedie k nemu niekoľko turistických trás z Bardejovských Kúpeľov, zo Zborova i zo Stebíka.
Raslavice
Rázovitá obec, ležiaca 20 km južne od Bardejova, na trase do Prešova. V dedine sa nachádza galéria ľudového rezbárstva i zachovalý židovský cintorín. Cenný je aj barokový kaštieľ z 18. storočia. Dominantou obce je stavba nového rímsko-katolíckeho kostola narodenia Panny Márie. Obec ponúka možnosti športového vyžitia. Je výborným východzím bodom pre pešiu turistiku , má tenisový kurt i podmienky pre jazdecký šport. V priestoroch Domu kultúry nechýba sauna, vodoliečba a masáže. V dedine sa každoročne v júni konajú Raslavické slávnosti.
Gaboltov
Stredisková obec leží 15 km severne od Bardejova. Najmä pre kresťanskú obec je významným púťovým miestom. Gaboltovské púte patria k najväčším mariánskym pútiam a konajú sa každoročne prvú nedeľu po 15. júli. Cirkevne boli povolené od roku 1706. Účastníci púte sa modlia k Panne Márii Škapuliarskej. V centre obce je Kostol sv. Vojtecha, postavený v druhej polovici 14. storočia. Za obcou sa nachádza studnička, ktorej sa pripusuje liečivá moc. Údajne cez túto obec prechádzal v dávnoveku sv. Vojtech, český biskup z rodu Slavníkovcov. Na svojej misijnej ceste z Uhorska do Poľska si tu chcel so svojím sprievodom chvíľu odpočinúť. Napil sa z tejto studničky a tá získala liečivú moc. Dodnes k nej veriaci prichádzajú s veľkou úctou.
Hertník
Leží na úpätí Čergovského pohoria, je aj východzím bodom pri turistickom výstupe na Čergov. Najstaršia správa o obci je z roku 1351.Najznámejšími vlastníkmi hertnického panstva boli Forgáčovci. V obci je zachovalý kaštieľ, o ktorom sa nezachovala žiadna písomná správa. Vôbec nie je známe, kedy bol vybudovaný. Nevylučuje sa, že kaštieľ dal postaviť Ján Jiskra z Brandýsa, čomu by nasvedčoval jeho pôvodný vojensko-obranný charakter. Ku kaštieľu patrí veľká záhrada.
Čergov je vrch v hlavnom hrebeni pohoria Čergov. Je vzdialený cca 14 kilometrov vzdušnou čiarou od Bardejova. Z vrcholu je dobrý výhľad do okolia.
Výstupy:
- z rekreačnej oblasti Drienica - Lysá
- z doliny Sekčova
- cesta hrdinov SNP
- z najvyššieho vrchu pohoria Čergov - z Minčola
- z obce Hertník